HOME | Sestra Faustína | Pridať k obľúbeným | Sitemap | Fórum

Skúšal ich Boh

Duše spravodlivých sú však v Božích rukách, muka sa ich nedotkne.
2 Nemúdri sa nazdávali, že je po nich; za nešťastie posudzoval sa ich odchod,
3 za skazu ich poberanie od nás. - Oni sú však na pokoji.
4 Lebo keď aj, podľa mienky ľudí, pretrpeli muky, jednako ich nádej bola plná nesmrteľnosti.
5 Po nedlhom treste prijmú veľké dobrodenie, pretože ich skúšal Boh a zistil, že sú ho hodni.
6 Vyskúšal ich ako zlato v peci a prijal ich ako celopalnú obetu.
7 Skvieť sa budú v čase svojho navštívenia, prebehnú sťa iskry cez trstinu,
8 súdiť budú ľudstvo, nad národmi panovať a Pán bude večne vládnuť nad nimi.
9 Tí, čo mali v neho nádej, poznajú pravdu a čo boli verní, v láske zotrvajú pri ňom, lebo milosti a zľutovania sa dostane jeho vyvoleným.

Kniha Múdrosti 3, 1-9

Skúšal ich Boh a zistil, že sú ho hodni (Múd 3, 5).

Niektorí ľudia si myslia, že životom sa dá prešmyknúť. Zo všetkého vedia vykľučkovať, na všetko majú riešenie, vždy sa vedia vynájsť. Do chvíle, kým sa im do cesty nepostaví Boh a nepovie: "Poď za mnou!" (Lk 9, 59).
Na dnešnej svätici ma udivuje (vätej Terézie Benedikty, patrónky Európy) jej schopnosť spoznať, že sa pred ňu postavil Boh, a odpovedať. A pritom Boh od nej nechcel maličkosti - zmeniť vierovyznanie, úplne opustiť rodinu, obetovať život. Boh Editu Steinovú vyskúšal a zistil, že je hodná žiť s ním.
Občas mávam "strašný" sen: opäť som tesne pred štátnicami a vo sne si uvedomujem, že si nič nepamätám. Stojím pred skúšobnou komisiou a viem, že nič neviem. Niekedy si možno myslíme, že aj Boh nás chce takto skúšať: "Povedz desatoro! Odrecituj vyznanie viery!..." A my sa bojíme, že sa pomýlime a nedostaneme sa do neba. Avšak Boh nás skúša ináč. Našťastie!

Dnes sa ti Boh opäť postaví do cesty a povie: "Poď za mnou!" Možno sa zjaví v utrápenej manželke či unavenom manželovi. Možno v synovi, ktorému sa nedarilo v škole. Možno v bezdomovcovi či žobrákovi na ulici. Možno v starom človekovi v autobuse, v čakárni u lekára, v zamračenej predavačke v obchode, mrzutom kolegovi v práci, nesústredenom kňazovi pri svätej omši... Maj oči otvorené, aby si vtedy spoznal, že Boh sa postavil pred teba a hovorí ti, že potrebuje tvoju pomoc, že potrebuje nielen tvoje ruky či rozum, ale teba celého. Nie je to paradox: všemohúci Boh ťa prosí o pomoc, všemohúci Boh si bez teba "nevie rady"? Nie je to celkom tak. Boh si vie rady, ale teba skúša, či si ho hoden. Či si ochotný konať zázraky jeho lásky.

 


"Pane, urobil si so mnou veľké veci a mám z toho radosť. Ďakujem ti za každú chvíľu, keď si sa mi postavil do cesty a dal spoznať. Aj dnes ťa prosím o milosť obstáť v skúškach, aby som večer mohol s jasotom oslavovať tvoju dobrotu."


Google
WWW boziemilosrdenstvo.sk


Webmaster | O mne | Suvisiace linky | Sitemap